המידע השלם לטיפול עצמי בדליפת שתן, ללא תרופות וללא ניתוחים

הקדמה

אחת מכל 3 נשים אחרי גיל 40 חווה דליפת שתן ברמות שונות. הסיבה: היחלשות של שרירי רצפת האגן. עם ההריונות והלידות, שרירי רצפת האגן, שנושאים עליהם את כל כובד המשקל של פנים הבטן שלנו- נחלשים. ההיחלשות היא אינדיבידואלית אצל כל אישה ולעיתים קרובות מחמירה עם השנים בהיעדר טיפול.

יש מי שסובלת מדליפת שתן רק בעת מאמץ אינטנסיבי, כמו למשל קפיצות או עיטוש. ויש מי שאפילו צחוק יכול לגרום לדליפה.

התופעה אמנם נפוצה יותר בקרב נשים אך בהחלט יש גם גברים שסובלים מהיחלשות שרירי רצפת האגן (כתוצאה מניתוח או מסיבות אחרות). גברים יכולים לסבול מבריחת צואה, שחרור לא רצוני של גזים ועוד. העצות שניתנות במאמר זה מתאימות לנשים ולגברים כאחד. לעיתים נדרשת התאמה לגברים.

תזונה

נכון לכתיבת שורות אלה לא נמצאה דיאטה שיכולה לרפא דליפת שתן אבל לתזונה בהחלט יש השפעה על התופעה. אפשר בהחלט להשפיע על התסמינים רק באמצעות שינויים בתזונה. מומלץ בחום לנהל "יומן לעקב" שבו תציינו את התזונה בעמודה אחת ואת דליפת השתן בעמודה השניה. כך תוכלו לזהות איזה רכיבי תזונה מחמירים או משפרים את המצב.

כדאי במיוחד לעקוב אחרי הרכיבים הבאים:

  • קפאין. הקפאין ממריץ פעילות של שלפוחית השתן ומגביר את הצורך להתפנות. הקפאין נמצא בקפה, תה, קקאו, חלק מהמשקאות הקלים ובחלק מהתרופות. מחקרים מראים שאנשים שסבלו מדליפת שתן והפחיתו את צריכת הקפאין לפחות מ 100 מ"ג ליום חוו הטבה בסימפטומים.
  • אלכוהול נמצא כמשפיע על דליפת שתן, גירוי השלפוחית הוגברת הדחיפות. אלכוהול גם כן נחשב לחומר משתן המגביר תדירות הצורך במתן שתן.
  • ממתיקים מלאכותיים (sodium saccharine, acesulfame K, aspartame) נמצא שמשפיעים בצורה שלילית על תפקוד שלפוחית השתן. במחקרים נמצא קשר בין צריכת ממתיקים מלאכותיים לדחיפות ותדירות במתו שתן.

 

המשקה המומלץ ביותר הוא מים נקיים. אם ממש קשה לך לשתות מים בלבד, ניתן להוסיף פלח של לימון המוסיף ריח וטעם רענן. מיץ ענבים, מיץ חמוציות, מיץ דובדבנים ומיץ תפוחים הם גם כן משקאות שלרוב לא מגרים את שלפוחית השתן. מיץ אוכמניות בפרט גם משפיע לטובה על ריח השתן.

עם זאת, חשוב להבין שמשקאות אלה עמוסים בסוכר וכן לא מומלץ לצרוך הרבה מהם, בלי קשר לדליפת השתן. תמיד עדיף לשתות פשוט מים.

תרגילים לחיזוק רצפת האגן

כאמור, דליפת שתן היא סימפטום של היחלשות שרירי רצפת האגן. על פי נתונים שעולים  ממחקרים-טיפול מוקדם, קריא, חיזוק שרירי רצפת האגן משפרים את המצב המיידי וארוך הטווח ומשפר את איכות החיים ומוריד את הצורך בטיפולים יקרים או פולשניים יותר במקרה של החמרה.

נשים רבות מכירות את תרגילי חיזוק רצפת האגן כתרגילי "קיגל" ויודעות שבאמצעות תרגילים אלה ניתן לחזק את השרירים באיזור ולמנוע דליפת שתן. לצערינו, רוב הנשים לא מבצעות תרגילים אלה בצורה הנכונה או עקבית. ובדיוק כמו כל שריר אחר בגוף- לא מספיק לאמן אותו מידי פעם, אחת לשבוע כשנזכרים. ודוקא אימון יומי קבוע, לפחות 4 פעמים בשבוע מביא לשיפור דרמטי במצב ומביא, עם הזמן, להפסקת דליפת השתן.

לשמחתינו, כיום קיימים פתרונות נוספים לחיזוק שרירי רצפת האגן, אותם נזכיר כאן בהמשך המסמך אבל למקרה שאתן, קוראות מסמך זה, דוקא כן מעוניינות בתרגילי קיגל, בפרק הבא נסביר ונפרט איך לבצע אותם.

 

תרגילי קיגל

תניחו יד אחת על הבטן ושניה על הצד הפנימי של הירך כדי לבדוק שאין הוא מצטרפים  לתרגיל. הישבן נשאר רפוי.  

תעצמו עיניים, תסתכלו פנימה בעיניים דמיוניות ותראו בעיני הדמיון את הסוגר אותו מתרגלים: קטן, סגור  אך רפוי. תנדדו עם הקשב לשרירים אחרים בגוף ותוודאי שגם הם רפויים. כעת תנסו  לבצע פעולת התאפקות בעוצמה שאינה גדולה יותר מקריצת עין, קרי: סגירה והרמה  פנימה ולמעלה של הסוגר, מבלי לשתף את השרירי בטן, ישבן ורגליים. 

את התרגיל יש לבצע: כיווץ במשך 10 שניות, הרפיה במשך 10 שניות, בכל תנוחה, 10 דקות לפחות ברצף. אם כיווץ של 10 שניות זה קשה מדי – יש לבצע כיווץ קצר יותר עם זמן  מנוחה כפול בין כיווץ לכיווץ.

 

תרגילי קיגל בישיבה

התנוחה: בישיבה על כסא או שולחן, כפות  ידיים משני צדי הירכיים על המושב, גו ישר  רכון קדימה )בזווית של 45 מעלות בינו לבין  הירכיים( , משקל הגו על הידיים, בטן רפויה. 

  1. לכווץ רצפת אגן, לאסוף בטן תוך כדי נשיפה  והזדקפות, כתפיים משוכות כלפי מטה,  שכמות צמודות לבית החזה. לנתק כף רגל  מהרצפה מבלי לסגת אחורה עם הגב או  לשנות את תנוחת האגן. להחזיק את הרגל  באוויר במהלך ספירה בקול עד 10 ,לנוח 10 שניות – לבצע את הפעולה 5 פעמים כל צד.
  2. להרים שתי רגליים לבטן, להורידן מאוד לאט, תוך ספירה בקול עד , 10לנוח 10 שניות – (לבצע את הפעולה 10 פעמים(. 
  3. להניח כפות ידיים על הירכיים, ליד הברכיים, אצבעות כפות ידיים מופנות פנימה, לאסוף  את הגוף מבפנים תוך כדי התארכות ונשיפה ולדחוף כפות ידיים כנגד הירכיים   )עד שחשים כיווץ חזק יותר בבטן ), לספור  בקול עד 10 ,לנוח 10 שניות – לבצע את  הפעולה 10 פעמים.
  4. הניח כף יד ימין מאחורי עצם הזנב, כף יד  שמאל מונחת על הברך הימנית, ליד הברך. לכווץ כנ“ל, להרים עקב של רגל ימין לדרוך על קצות הבהונות  וללחוץ, בחצי סיבוב מרפק ישר את יד שמאל כנגד ברך ימין – תוך  ספירה בקול עד 10 ,לנוח 10 שניות, לבצע את  הפעולה 5 פעמים לכל כיוון. 
  5. להישען עם האמות על הירכיים, כפות ידיים מוצלבות, עקבי כפות הידיים“ על הצד  הפנימי של הברכיים והשוקיים. לכווץ כנ“ל תוך כדי התארכות ונשיפה ( ולהתנגד לסגירת  הברכיים במהלך ספירה בקול עד 10 ,לנוח  10 שניות – לבצע את הפעולה 10פעמים.
  6. ישיבה כנ“ל, ברכיים קרובות יותר זו לזו,  כפות ידיים עוטפות את הברכיים ואוחזות בהן מלפנים. לכווץ כנ“ל תוך כדי התארכות  ונשיפה  ולהתנגד לפיסוק הברכיים במהלך ספירה בקול עד 10 ,לנוח 10 שניות – לבצע  את הפעולה 10 פעמים.

 

חיזוק רצפת האגן באמצעות מכשיר פיזיותרפיה היי טאץ' שור

אם אתן כמו רוב הנשים שפחות רואות עצמן מתרגלות יומיומית את תרגילי הקיגל- בעבר התחזית שלכן הייתה יכולה להיות לא נעימה.

שעות ארוכות במכוני פיזיותרפיה, טיפולים של אלפי שקלים ולעיתים אף ניתוח.

לשמחתנו, בעשור האחרון המצב השתנה לטובה בזכות מכשירי פיזיותרפיה אישיים שיצאו לשוק ופתרו לנשים רבות הן את בעיית אי התרגול ובעיקר את בעיית דליפת השתן.

לאחר שבדקנו הרבה מכשירים שקיימים בשוק, מכשיר ההיי טאץ' שור נמצא כיעיל, נוח ובטוח ביותר ונסביר מדוע אך קודם, צפו בסרטון קצר (כתוביות בעברית) שמסביר את פעולת המכשיר.

בחרנו בהיי טאץ' שור מכל שאר המכשירים הקיימים בשוק בגלל שלוש תכונות עיקריות:

יעילות– המכשיר מורכב ממנגנון אלקטרוני חכם ואלקטרודה המוחדרת לנרתיק. המכשיר משדר פולסים חשמליים לאלקטרודה ובכך גורם להתכווצות והרפיה של השריר. כלומר, המכשיר, למעשה, מבצע את האימון במקומכן. כבר אחרי 3-4 שבועות של שימוש מרגישים שיפור משמעותי ותוך כ-3 שבועות נוספים, אפשר לצפות לפתרון הבעיה.

נוחות– הוראות השימוש הן 4 פעמים בשבוע במשך 20 דקות בכל פעם. אבל אל דאגה. אתן לא צריכות להשקיע 20 דקות מזמנכן היקר. בזמן שהמכשיר עובד ומחזק לכן את השרירים, אתן יכולות לראות טלוויזיה או לגלוש בסמארטפון. אתן לא צריכות לעשות שום דבר שקשור במכשיר או בפעולתו. רק לתת לו לעבוד.

בטיחות– המכשיר נבדק ואושר על ידי משרד הבריאות, ה FDA ובמשך העשור האחרון בו הוא מופץ בארץ ובעולם- בטיחותו ויעילותו הוכחו שוב ושוב.

למידע נוסף על מכשיר ההיי טאץ' שור לחצי כאן

 

מה אומרים בתקשורת

אנחנו ממליצים לצפות בסרטון הבא- תכנית "בוקר בריאות" בו מדברים על רצפת אגן, בריחת שתן והפתרון לבעיה

לסיכום

העולם מתקדם ובעיות שפעם היו לא פתירות או קשות לפתרון- כיום ברי פתרון די בקלות. אין סיבה לסבול יותר. כל שצריך הוא להחליט לשנות את המצב ולהשקיע קצת אמון בתהליך.

אנחנו פה כדי לענות לכם על כל שאלה ולהיות לכם לעזר.

מוזמנים~ות להתקשר 09-3819999

מאחלים בריאות איתנה.

מ.ד.ס פארם.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.