תיאור מקרה: לייזר רך לטיפול באוסטאופורוזיס של הברך

שיפור משמעותי בכאבי אוסטאופורוזיס של הברך ושיפור התנועה באמצעות לייזר נמוך עוצמה- תיאור מקרה

מתוך מאמר שנכתב על ידי ד"ר פטריק סטרקי

 

לייזר נמוך עוצמה עשוי למנוע החלפת מפרק הברך בקרב אנשים עם אוסטאופורוזיס.
בתיאור המקרה הנכחי מדובר בגבר בן 65 שסבל מכאבים בקדמת הברך ובצידי הברך.

רקע:

אוסטאופורוזיס היא הסיבה הראשית לנכות בארה"ב ומהווה מצב שכיח ביותר המשפיע על המפרק סינוביאלי (נע בחופשיות). אוסטאופורוזיס של הברך בפרט היא מחלה שתוקפת כ-30% מבני 65 ומעלה. טיפול בבעיה לרוב כולל פעילות גופנית, הורדה במשקל, פיזיותרפיה, זריקות קורטיקוסטרואידים, תרופות נוגדות דלקת, הגבהות עקב, ותרופות לשיכוך כאבים. ניתוח להחלפת מפרק הברך נחשב לטיפול סופי ובלתי חוזר לאוסטאופורוזיס של הברך.

 

בשנת 1990 בוצע מחקר מקיף שגילה שמעל 60% מניתוחי החלפת מפרק הברך- בוצעו בחולי אוסטאופורוזיס הברכיים. מאז, שיעור זה עלה עוד יותר. לגבי הצלחת הניתוח נמצא שכאשר המצב ההתחלתי היה טוב יחסית- הניתוח לרוב הצליח, בעוד במצבים מוזנחים וקשים- סיכויי ההצלחה פחתו משמעותית.

לאור העדויות ההולכות ומצטרבות על ההשלכות של שימוש ממושך במשככי כאבים וסיכון לאי הצלחתו של ניתוח או סיבוכים כתוצאה ממנו- רבים מהמטופלים מחפשים אופציה טיפולית שמרנית יותר, למשל, טיפול באמצעות לייזר נמוך עוצמה.

טיפול באמצעות לייזר נמוך עוצמה מפחית משמעותית את הכאב כבר אחרי 6 שבועות טיפול.

 

תיאור מקרה

גבר בן 65 הגיע למרפאת כירופקרקט בצדמבר 2019 עם תלונה על כאב בקדמת וצד ברך שמאל. הוא דירג את הכאב בדרגה 5 מתוך 10, שהלך והתגבר במהלך היום. הוא הרגיש כאילו הברך "התעקמה", ללא הקרנה לחלקי הרגל האחרים. בשבוע שקדם להגעתו, הוא עבר טיפול שבו נשאבו 30 CC נוזל מהברך שלו. באוקטובר 2019, המטופל עבר MRI  שהעיד על:

  • קרע במיניסקוס במספר איזורים
  • שחיקת מיניסקוס בעקבות עודף משקל
  • סיסטה בגודל 2.4ס"מ*2.6ס"מ* 5.2 ס"מ עם דליפת נוזל הציסטה לתוך המפרק.

 

טיפול באמצעות לייזר רך נמוך עוצמה

במשך 40 השנים האחרונות, טיפול בלייזר רך הראה יעילות בהפחתת דלקתיות, בצקת, שיכוך כאבים וקידום הבראה במגוון פטולוגיות הקשורות בשרירים. בעקבות ניסיון מצטבר חיובי בקליניקה המדוברת, הטיפול הנבחר הוא באמצעות לייזר נמוך עוצמה (לייזר רך).

המטופל דנן התגורר במרחק שעת נסיעה מהקליניקה ולכן לא התאפשר לו להגיע בתדירות גבוהה. לכן, טיפול בלייזר רך היה מתאים ונוח ואיפשר טיפול עצמי בבית. המטופל קיבל הנחיות לטיפול עצמי בבית בין המפגשים במרפאה ותיעוד ההתקדמות.

 

המטופל הונחה לטיפול של 5 דקות ביום, מידי יום. הטיפול התחלק לדקה בכל איזור:

  • החלק הקידמי
  • החלק העליון
  • החלק האמצעי
  • החלק האחורי
  • בחלק הצמוד לגיד הפיקה

המטופל הונחה להמשיך בטיפול היומי עד שיתאפשר לו להגיע שוב למרפאה ולתעד את התחושות שלו ברמה היומית.

כפי שניתן לראות בגרף, בחלק הראשון של הטיפול חל שיפור משמעותי במצב הכאב והנפיחות. לאור השיפור, ב 29.12, המטופל שינה את תכנית ההפעלה לתכלית חלשה יותר עד 31.12. לאחר מכן, המטופל איבד את המטען והפסיק את הטיפול. לאחר מציאת המטען, שב לטפל במכשיר בעוצמה גבוהה.

תוצאות הטיפול בלייזר רך

בפגישת המשך ב 6.3.20 המטופל דיווח שמכשיר הלייזר הביתי יצר הקלה משמעותית בכאב הברכיים ובתנועתיות. הוא היה שבע רצון לגבי תוצאות הטיפול. כפי שניתן לראות בגרף, מצב הכאב, הנפיחות והתנועה השתפרו בכ 60%.

עוד אפשר להסיק מהמקרה שכאשר הטיפול הופסק בניגוד להמלצות, המצב החל לשוב לקדמותו.

במרץ 2020 המטופל החליט ללכת על ניתוח להחלפת מפרק הברך.

 

יתרונות הטיפול בלייזר רך במקרים של ניתוח להחלפת מפרק הברך

טיפול בלייזר נמוך עוצמה הראה הבדל משמעותי בעוצמת הכאב במנוחה ובתנועה, תפקוד הברך ואמבולציה- עם טיפול לעומת בלעדיו. במקרים רבים שיפור זה יספיק ויאפשר למטופל להמשיך בחייו ללא או עם רמות כאב נמוכות.

במקרים אחרים, המטופל עשוי להזדקק לניתוח אך במקרה כזה הסיכויים להצלחתו גדלים כאשר המטופל מגיע אחרי טיפול בלייזר שייצב ושיפר את מצבו כבר קודם לכן.

 

למידע על מכשיר לייזר רך ביתי לחצו כאן

ניתן לפנות אלינו בכל שאלה

 בטלפון 1700-505-508

הורידו את המדריכים שלנו לחיים בריאים (חינם):

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.