מה עושים כשאדם קרוב סובל מחרדה

מה עושים כשאדם קרוב חווה התקפי חרדה?

מי שסובל מהתקפי חרדה יודע שחרדה זה לא פיקניק. נחשולי הרגש המתפרצים יוצרים תחושת אבדן שליטה בלתי נסבלת. אך גם עבור קרוביהם של הסובלים מחרדה- המצב לא פשוט. הם נמצאים במתח מתמיד אם ומתי האדם האהוב יחווה התקף, האם הם יהיו שם לעזור ואיך בכלל נכון להגיב במצב הזה.

היום ניתן לכם 5 טיפים חשובים על מה כדאי לעשות ומה ממש לא כדאי לעשות כשאדם אהוב עובר התקף חרדה.

 1. מה לא לעשות כשאדם קרוב חווה התקף חרדה?

כשאדם קרוב חווה התקף חרדה, גם אנחנו נלחצים ולעיתים מרגישים חסרי אונים. לכן, לעיתים, התגובה הטבעית היא לומר לאדם הזה שהוא מגזים, שלא יעשה דרמה ושאין סיבה לבהלה. אלה בדיוק הדברים שאסור לעשות! חוץ מזה שהם לא עוזרים- הם גם יוצרים תחושה שאותו אדם "לא בסדר" ובכך רק מחמירים את המצב.

 1. שאלו שאלות "מקרקעות".
  אלה שאלות פשוטות שקל לענות עליהן והן מחזירות את האדם לכאן ועכשיו ומוציאות אותו מה"סרט" שהוא רואה בעיני רוחו.  למשל: איזה 10 חפצים שאתה מזהה בחדר? או כמה זה 25 + 33? או מנה 6 צלילים שיש כרגע בסביבתך?
 2. כתיבת הטריגר להתקף.
  תעודדו את האדם שחווה התקף לתעד מה קרה רגעים לפני שההתקף פרץ: מה המחשבה האחרונה שהוא זוכר, מה הצליל ששמע, מה הריח שהריח. כתיבת הזיכרון הזה עשויה להראות דפוס שיקל מאוד על הטיפול בבעיית השורש.
 3. להעצים ולעזור להבין שזו לא אשמתו.
  בקרב מי שסובל מהתקפי חרדה נפוץ שתתפתח תחושת נחיתות, מין "אני לא בסדר" כזה. זוהי, למעשה, פגיעה בדימוי העצמי ופגיעה כזאת מעצימה את הבעיה. כדאי להעצים ולחזק את האדם הסובל ולהסביר שבדיוק כפי שאדם שסובל מאסטמה אינו אשם בבעיה שלו, כך גם הוא לא אשם.
 1. קלמיגו- המכשיר הקטן להפסקת התקפי חרדה באופן מיידי.
  קלמיגו הוא פרי פיתוחה של מהנדסת מכשור רפואי שבעצמה סבלה מהתקפי חרדה ולכן יצרה מכשיר נשימה משולב ביופידבק שפשוט עוזר להפסיק התקף חרדה תוך דקות ספורות. נשיפה לתוך פיית המכשיר גורמת למכשיר להגיב עם רטט והכוונה לנשיפה מוארכת יותר ויוצרת אפקט של חיבור לחושים- דבר שידוע כאפקטיבי ביותר במצבים כאלה. לנוחיותכם, קישור לקלמיגו בלחיצה כאן.

לסיכום, נאחל לכם וליקיריכם בריאות פיזית ונפשית איתנה ובשורות טובות.

 

בסרטון הבא תוכלו לשמוע את סיפורה של שיר, אמא לילדה שסבלה מחרדות:

 

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.