שימור איכות החיים בגיל השלישי החדש: זה מתחיל מהראש 

Human head and brain. Different kind of waveforms produced by brain activity shown on background. Digital illustration.

העלייה בתוחלת החיים גרמה גם לעלייה בכמות האנשים שזוכים לחגוג יום הולדת 80, 90 ואף 100.
מה שבמאה הקודמת נחשב לזכות בודדים ול"זיקנה מופלגת", כיום הופך ליותר מקובל. למעשה נוצר מעין "דור חדש" שחי חיים מלאים גם בגילאים אלו.

כולנו יודעים שעם הגיל הגוף חווה האטה במנגנונים פיזיולוגיים שונים: קצב ההליכה יותר איטי, יותר קשה לעלות במדרגות, וכן, גם חושבים יותר לאט.
כשעולים בגיל יותר קשה להבין דיבור בסביבה רועשת, לעקוב אחרי הפטפוטים המהירים של הילדים, או להצליח לשלוף את המילה, השם או המונח הנכון.
אפשר בטעות להסיק שבמצב כזה אי אפשר להמשיך ללמוד ולהתפתח, אבל כאמור, זוהי טעות:
המחקר הרפואי והאקדמי של העשורים האחרונים הראה שלמוח האנושי יש תכונה מדהימה – הוא גמיש.

במילים אחרות, המוח שלנו בעל יכולת שינוי, התחדשות והתאמה, ויכולת זו קיימת לא רק בזמן הילדות והנעורים, אלא ממשיכה לאורך כל חיינו. ככל שנאתגר את המוח יותר ונדרוש ממנו יותר, כך הוא יצטרך לשמור על הגמישות שלו ולעדכן את הקשרים המוחיים באופן קבוע.

כדי שנוכל להמשיך ליהנות ולהתפתח בתקופת הפנסיה, אנחנו צריכים לשמר את הגוף והמוח שלנו כדי לעזור להם לתפקד בצורה מיטבית.
רובנו כבר יודעים מה החשיבות של תזונה בריאה, ושל פעילות גופנית, אבל מה עם המוח? חשוב להכיר בחשיבותם של אתגרים מוחיים כחלק מאורח חיים פעיל.

אז איך מאמנים את המוח והזיכרון?
כאן האקדמיה באה לעזרתנו. גוף מחקרי הראה שבאמצעות אימון קוגניטיבי ממוקד-מטרה ניתן לאמן את המוח, בדומה לאופן שבו אימון גופני מאמן את הגוף. התיאוריה אומרת שאימון קוגניטיבי ממוחשב ("משחקי מחשב חכמים") הדורש תגובה מהירה ומדויקת במשימות מאתגרות, למעשה יוצר "עתודה קוגניטיבית" – מעין גיבוי למנגנונים הקיימים – ומחזק את הקשרים המוחיים.

הצורך בכלי המאפשר אימון מוחי עצמאי עלה בפרט בשנה האחרונה, זאת בעקבות הופעת נגיף הקורונה וההשלכות שלו על בני הגיל המבוגר, שהתבקשו לשמור על ריחוק חברתי. כאשר אנו סגורים בבית אנו מקבלים הרבה פחות גירויים מהסביבה, כך שגם המוח שלנו מקבל פחות גירוי ונחשף לפחות אתגרים.

חברות שונות מרחבי העולם פיתחו אימונים קוגניטיביים בניסיון ליישם את המחקרים בצורות שונות. רוב החברות מייצרות אימון מסוג אחד, ומציעות אותו עבור אוכלוסייה רחבה של אנשים, מילדים ועד מבוגרים. בשל כך הולך לאיבוד אחד מעקרונות האימון המרכזיים – הצורך בהתאמה אישית. היכולת להתאים אישית את האימון לפלח אוכלוסיה מסויים חשובה במיוחד באימונים מסוג זה, מכיוון שגם הצרכים שונים וגם אופן עבודת המנגנונים המוחיים שונה מאוכלוסיות אחרות. וכל זאת עוד לפני שדיברנו על הצורך בהתאמה אישית לכל אדם ולצרכים הייחודיים שלו.

אפקטיבייט היא חברת הזנק ישראלית שהוקמה בשנת 2018. הצוות שעומד מאחוריה, המרכז בתוכו שנים של ניסיון הן בתחום היזמות והן בתחום המחקר הקוגניטיבי, הציב לעצמו מטרה: לקחת את עולם האימון המוחי לשלב הבא, וזאת תוך התמקדות ביצירת כלי מתאים לאוכלוסייה המבוגרת ולצרכיה הספציפיים. הצוות הקדיש מחשבה ומחקר רב כדי לייצר אימון יעיל, מהנה ומותאם אישית, המתבסס על הטכנולוגיות המתקדמות ביותר, ומשלב ידע מחקרי וטיפולי עדכני. מדובר באפליקציה אינטרנטית, שניתן להיכנס אליה דרך כל מחשב או טאבלט באופן נגיש ונוח.

המאמן הקוגניטיבי של אפקטיבייט לומד להכיר את המשתמש באמצעות השימוש שלו באפליקציה. שקלול הפרמטרים בנפרד לכל משתמש מאפשר ליצור תוכנית אימונים מותאמת אישית בעבור כל אדם, והיא ממשיכה להתאים את עצמה כל הזמן ליכולותיו העדכניות.

ה"אני מאמין" של החברה דוגל באימון קוגניטיבי כחלק משמירה על אורח חיים בריא ופעיל, ושואף לאימוץ ההרגל של האימון המוחי כפי שאנו שואפים לשמור על בריאותנו על ידי אימון הגוף. ניתן לגלוש לאתר שלהם באמצעות לחיצה כאן

לחברי קהילת בריאות אונליין: הנחה של 10% על המוצרים של אפקטיבייט (יש לציין בעת הזמנה).

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.