המידע השלם לטיפול עצמי ביתר לחץ דם, ללא תרופות

הקדמה

לחץ דם גבוה הפך בעשורים האחרונים למחלה נפוצה ומדאיגה מאוד. על פי הערכות, כ20% מהאוכלוסייה הכללית סובלים מיתר לחץ דם ובקרב אוכלוסייה המבוגרת מגיל 65- אחוז החולים הינו מעל 70%!

מצד אחד, רוב האנשים שסובלים מלחץ דם גבוה- לא ממש מרגישים את התופעה. רק לעיתים נדירות מופיעים כאבי ראש, סחרחורות או דופק מואץ. בשאר הזמן, כלל לא חשים בתופעה וקל להתעלם ממנה. זאת למרות שמדובר במחלה מסוכנת שמעלה משמעותית את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי ומחלות מסכנות חיים נוספות.

לכן, הרפואה מתייחסת ברצינות רבה למחלת לחץ דם גבוה ומיד עם האבחון, המטופל מקבל טיפול תרופתי לאיזון לחץ הדם. אך לטיפול תרופתי ממושך יכולות להיות תופעות לוואי לא רצויות בכלל. מספיק לעיין בעלון לצרכן כדי לקבל תמריץ רציני מאוד לחפש דרכים נוספות לוויסות לחץ הדם. 

במסמך זה הכנו עבורכם הנחיות מפורטות בהן תוכלו להשתמש כדי לעזור לווסת את לחץ הדם.

חשוב לציין שמסמך זה הינו מסמך כללי המציין הנחיות הנכונות לרוב האנשים ברוב המצבים. הוא אינו מותאם אישית ואינו מהווה חלופה לייעוץ רפואי.

תזונה

  • הפחתה בצריכת מלח (נתרן). הקשר בין לחץ דם גבוה לצריכת מלח הוכחה במאות מחקרים. על כן, מומלץ להפחית בהדרגה את המלח בתפריט שלכם. שימו לב שרוב האנשים צורכים מלח לא רק מתוך המלחייה שבמטבח, אלא גם מתוך מוצרים שכלל שלא בהכרח מלוחים מאוד ונמצאים במזווה של כל מטבח, לעיתים בתחפושת של מאכל תמים. מלח נמצא ברוב המזונות המתועשים שאנחנו קונים. לכן, חשוב לשים לב לתוויות שעל המזון ולהפחית בצריכת מוצרים שיש בהם יותר מ-500 מיליגרם נתרן ל-100 גרם. היום הקלו עלינו את העבודה ועל מרבית המוצרים שבסופר קיים סימון "עתיר בנתרן". פשוט הימנעו מאותם מוצרים.
  • הפחיתו באכילת קמח לבן וסוכר לבן. שני מוצרים אלה מזיקים לגוף בדרכים מגוונות וביניהם גם ללחץ הדם. מומלץ להפחית בהם במידת האפשר כיום קיימים תחליפים רבים שמאפשרים כמעט ולא להרגיש במחסור: פסטה מאפונה או בטטה, המתקה באמצעות סטיביה- גם אם יש לאלה חסרונות, הם עדיפים בהרבה מקמח וסוכר לבן.
  • אכילת סלק. בסלק נמצא חומר כימי שנקרא ניטרט. חומר זה מסייע בהפקת גז שנקרא תחמוצת חנקתית. גז זה מרחיב את כלי הדם ולכן מפחית את לחץ הדם.
  • רימון. מחקר שבוצע על עשרה מטופלים הסובלים מלחץ דם גבוה וקיבלו 50 מ"ל מיץ רימונים מידי יום. 7 מתוכם חוו ירידה של 36% בממוצע בפעילות אנזימי ACE וירידה של 5% בממוצע בלחץ הדם הסיסטולי (הגבוה). הרימון ידוע בסגולותיו בהפחתת לחץ הדם אך אינו מומלץ לשילוב עם תרופות להורדת לחץ הדם. לכן, אם כבר התחלתם לקחת תרופות, חשוב במיוחד להיוועץ ברופא אם ואיך לאכול רימונים.
  • אומגה 3. במחקר חדש שבוצע באוסטרליה נמצא קשר ישיר בין צריכת אומגה 3 לבין ירידה בלחץ הדם וזהו רק אחד משורה ארוכה של מחקרים המעידים על היתרונות הבריאותיים של אומגה 3. אומגה 3 נמצאת במאכלים כמו סלמון, פולי סויה, אגוזי מלך, זרעי צ'יה וזרעי פשתן ופירות יער. הרכיבו לעצמכם תפריט שכולל מוצרים אלה והשתדלו לאכול אותם בקביעות.
  • תוסף תזונה שמכיל את החומצה האמינית ARGENINE  . חומצה זו מופקת באופן טבעי בגוף. עם זאת, לעיתים בגלל השפעות גנטיות או תזונה של מזון מתועש- היכולת הטבעית של הגוף להפיק את החומצה נפגעת ולכן מומלץ להשלים אותה באמצעות תוסף תזונה כדוגמת הארגונולין.

פעילות גופנית

מחקר שבדק את השפעת הצעידה למקום העבודה על לחץ הדם הגיע לממצאים מעניינים. המחקר מצא שבקרב אנשים שצעדו במקום לנסוע ברכב- לחץ הדם ירד. מחקר זה מצטרף למאות המחקרים שמראים קשר ישיר בין תנועה לירידה בלחץ הדם.

לפי ההמלצות של האיגוד האמריקאי לרפואת ספורט, לאנשים שסובלים מיתר לחץ דם מומלץ לעסוק בפעילות גופנית אירובית (הליכה, ריצה, רכיבה, שחייה) כ-30 דקות ביום, לפחות 5 פעמים בשבוע. עם זאת, מי שאינו רגיל לפעילות גופנית קבועה- עדיף להתחיל פעילות גופנית כלשהי אפילו פעמיים בשבוע מלא כלום.

את עוצמת האימונים יש להתאים למצב הבריאותי כדי לא להעמיס יתר על המידה ולפגוע בתפקוד הגוף. מתחילים לאט, מקשיבים לגוף. אם מתחילה סחרחורת או קצב הלב עולה מאוד- מאטים ונחים. מומלץ לברר עם הרופא אם הפעילות הגופנית המועדפת עליכם- מותרת ואיך נכון להתאים את הקצב למצבכם.

ישנם סוגי התעמלות פשוטים שתוכלו לעשות אפילו בביתכם.

צפו בסרטון וראו כיצד המאמנת ענת גיסין מדגימה תרגילי התעמלות פשוטים בעזרת הג'ימסטיק.

אורחות חיים

ישנם מספר דברים שחשוב לדעת במידה ואתם סובלים מלחץ דם גבוה ועליהם מוכרחים להקפיד:

  1. עקבו אחרי לחץ הדם שלכם באופן יומיומי. מעקב יומי יעזור לכם להוריד את לחץ הדם באופן טבעי. קוראים לזה פלסבו או אפקט biofeedback אבל מחקרים מדעיים הראו שוב ושוב כי מדידת לחץ דם יומי מורידה את לחץ הדם באופן משמעותי.

  2. אל תערבבו תרופות לשיכוך כאבים עם תרופות ללחץ דם.

שימוש ממושך של חלק מהתרופות הנמכרות ללא מרשם רופא והמיועדות לשיכוך כאבים, עלול לסתור חלק מהתרופות הבאות להורדת לחץ דם גבוה, ואף להעלות את לחץ הדם. לכן חשוב להימנע מערבובם.

  1. אל תזניחו את לחץ הדם שלכם. תתעדפו את הטיפול בו מול דברים אחרים. "גיל האדם נקבע לפי מצב העורקים שלו!" אמר תומס סיידנהאם, MD, רופא אנגלי (1624-1689) והיום אמירה זו לגמרי נתמכת על ידי המדע המודרני. בגופינו יש כ -97,000 קילומטר של כלי דם גדולים וקטנים (בעיקר), שדרכם הדם זורם בעזרת הלב ומגיע לכל תא בגוף. כל ירידה בבריאות כלי הדם- תפגע בבריאות התאים והאיברים אליהם הדם אמור להגיע. לכן, חשוב לטפל ולא להזניח את מחלת לחץ הדם.

 

אולי יעניין אותך לשמוע את הראיון אצל מיכל צפיר בתכנית "לבחור נכון". לחצו כאן לצפייה:

הפחתת סטרס 

הקשר בין לחץ דם, סכרת מחלות מעי דלקתיות ומגוון מחלות  נוספות עובר דרך שתי מערכות שמתקיימות בגופינו: המערכת הסימפטטית והמערכת הפרא- סימפטטית.

המערכת הסימפטטית מופעלת- הלב מאיץ מאוד את פעולתו, לחץ הדם עולה כדי להזרים כמה שיותר דם לגפיים שאחראיים על המילוט מהסכנה, הגוף מפריש הורמוני סטרס כמו קורטיזול ואדרנלין. היא זו שתעזור לנו לברוח מסכנה מיידית כשכזו מופיעה בחיינו (כמו אוטובוס שדוהר במהירות כשאנחנו במעבר חציה למשל). 

המערכת הסימפטטית היא חיונית להישרדות אבל היא אמורה להיות מופעלת רק חלק קטן מאוד מהזמן, כשקיימת סכנה. שאר הזמן- אמורה לפעול המערכת הפרא- סימפטטית שאחראית על עיכול, על ניקוי פסולת מהגוף, על תהליכי ריפוי עצמי- כל התהליכים שתורמים לבריאות.

הבעיה היא שבשגרת החיים שלנו, כאשר אנחנו בלחץ, מתח, סטרס נפשי, חרדה- המערכת המופעלת היא המערכת הסימפטטית, גם כשאין סכנה מיידית ממנה צריך להימלט. במצב כזה, לחץ הדם עולה והיכולת של הגוף לתקן נזקים- מושתקת.

זו הסיבה שחשוב להירגע, להפחית סטרס וללמוד לנהל את עצמינו בשגרה של שלווה. זה לא רק נעים, אלא זה חשוב לבריאות .

 

נשימה טיפולית

קשה להאמין כמה האמצעי שכל כך זמין לנו, הנשימה שלנו, הוא כל כך אפקטיבי בהפחתת סטרס, הגמשת כלי הדם, הפחתת חרדות, איזון לחץ הדם, הפחתת נשירת שיער, עצירת השמנת יתר וירידה במשקל, שיפור השינה, הפחתת סיכויים לחלות במחלות ממאירות, הפחתת סיכויים לחלות במחלות אוטואימוניות ועוד ועוד

אבל האם זה באמת כל כך פשוט?

כדי להנות מכל היתרונות של נשימה טיפולית יש לתרגל טכניקות נשימה במשך חודשים רבים ולעיתים אף שנים עד שבסופו של דבר מגיעים לקצב נשימה של 6-8 נשימות בדקה- רק אז זה נחשב לנשימה הטיפולית.

הרבה אנשים מתרגלים מדיטציות כדי להירגע ואף ללמוד לנשום נשימה טיפולית אך במרבית המקרים, גם כשיש שיפור מסויים- קשה מאוד להגיע לנשימה טיפולית של ממש ללא עזרה.

לשמחתנו, כיום קיים אמצעי שיכול לעזור לכל אחד להגיע לנשימה טיפולית מהר מאוד. מדובר במכשיר רפואי ביתי שנקרא רספירייט.

הרספירייט הוא ביופידבק, כלומר, פועל בהתאם למדדים האישיים של המשתמש. הוא משתמש בגלי קול מיוחדים שעוזרים להאט את קצב הנשימה והוא פשוט עושה פלאים בהפחתת סטרס, שיפור השינה וכמובן, הפחתת לחץ הדם.

לא בכדי הרספירייט הומלץ על ידי איגוד הלב האמריקאי כאמצעי לא תרופתי לויסות לחץ הדם.

 

מה אומרים המומחים

ד"ר ג'וסף מארק הוא קרדיולוג עם ותק של 35 שנים.

בסרטון הבא ד"ר מארק מצביע על היתרונות הגדולים של הרספירייט. הוא אף מציין שגם שני בניו, שסבלו מלחץ דם והיו מעוניינים בקריירה צבאית קרבית, נעזרו ברספירייט כדי לפתור את בעיית לחץ הדם וכך מימשו את החלום המקצועי שלהם.

ד"ר גביש הוא ביופיזיקאי, מומחה לכלי דם ומי שהמציא את מכשיר הרספירייט.

בסרטון הבא הוא מסביר מהו לחץ דם ואיך המכשיר הזה פותר אותו:

לסיכום

אל תתנו ללחץ הדם לבלבל אתכם. הוא אמנם נראה תמים, לא תמיד מורגש ולא תמיד מציק אך הוא מהווה סכנה אמיתית אם אינו מטופל. הטיפול התרופתי הנהוג- יכול להיות מזיק גם הוא לאורך זמן, אם כי לעיתים אין ברירה ומוכרחים להיעזר בו. גם אז חשוב לעשות את השינויים באורח החיים וניהול רמות הסטרס כדי לא להגדיל את המינון לאורך זמן.

אנחנו פה כדי לענות לכם על כל שאלה שבסמכותנו ולהיות לכם לעזר.

מוזמנים להתקשר 09-3819999

מאחלים בריאות איתנה.

מ.ד.ס פארם.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.