המידע השלם לטיפול עצמי בחרדות ללא תרופות

הקדמה

חרדה היא המגפה של העידן המודרני. הנתונים על כמות האנשים סובלים מחרדה מעידים על עליה עקבית מידי שנה ועוד יותר כך לאחר הופעת הקורונה בחיינו.

אם אתם נמצאים בחדר עם 10 אנשים, רוב הסיכויים שלפחות שניים מהם סובלים מחרדה. אתם לא לבד.

כיום, קיימים סוגי טיפול מגוונים- מטיפול פסיכולוגי ועד דיקור וצמחי מרפא. בבחירת המטפל המיומן והמתאים- טיפולים אלה בהחלט מומלצים אבל ישנם אנשים שהיו רוצים גם כלים לטיפול עצמי.

מטפל, מקצועי ככל שיהיה, פוגש את המטופל שלו בערך אחת לשבוע. באמצעים שתמצאו במדריך זה תוכלו לעזור לעצמכם- בכל זמן, כל הזמן.

הכנו עבורכם מסמך מפורט עם כל האופציות לטיפול עצמי.

מקווים שתיתרמו. נשמח לשמוע לכם.

תזונה

תזונה לא תרפא את החרדות לחלוטין אבל, ברפואה מדברים לא מעט על השפעת התזונה על המצב הנפשי. וכן מזונות מסוימים ידועים כמגרים חרדה בעוד שאחרים ידועים כמרגיעים יותר.

להלן מספר עצות איך להתאים את התזונה שלכם להקלה על חרדות:

  • ארוחת בוקר עשירה בחלבונים.
    אכילת חלבונים בבוקר תעזור לכם להרגיש מלאים לאורך זמן, תעזור בשמירה על רמות יציבות של סוכר בדם וכל זה יאפשר לחוש אנרגטיים יותר להתחיל את היום.
  • פחמימות מורכבות. פחמימות מורכבות מעלות סרטונין במוח- הורמון בעל תכונות הרגעה. מזונות מומלצים הם דגנים מלאים- קוואקר, קינואה, פירות וירקות. היזהרו ממאכלים שמכילים רמות גבוהות של סוכר, כמו משקאות קלים מסוכרים או ממתקים.
  • שתיית מים מרובה. התייבשות, אפילו הקלה ביותר, תשפיע לרעה על מצב הרוח.
  • הימנעו או הגבילו צריכת אלכוהול. ההשפעה המיידית של אלכוהול יכולה להיות מרגיעה אבל במהלך העיכול וניקוי הרעלים בגוף- יכולה להיווצר השפעה שתגרום לכם להיות עצבניים, קצרי רוח. כמו כן, לעיתים אלכוהול מזיק לאיכות השינה.
  • הימנעו או הגבילו צריכת קפאין. קפאין מעלה את רמת העצבנות, מתח ורוגז ומפריע לשינה איכותית.
  • ודאו שהתזונה שלכם מכילה אומגה 3 שנמצאת בדגים. ובאופן כללי ודאו שאינכם אוכלים יותר ממה שהגוף שלכם זקוק.
  • זעפרן התגלה כתבלין פלא שפשוט עושה ניסים למצב החרדה. קיימות גם ראיות להטבה במצבים של דיכאון ותסמונת OCD בעקבות צריכה עקבית של מיצוי זעפרן. הזעפרן הוא תבלין יקר וכדי להגיע לריכוז בעל השפעה- יש לצרוך כמויות משמעותיות, מה שלא כל כך ריאלי ביום יום של מרבית האנשים. הדרך הפשוטה והבדוקה לצרוך זעפרן היא באמצעות תוסף התזונה ספרונל. אנשים שצורכים באופן קבוע את תוסף התזונה ספרונל המכיל מיצוי זעפרן- מתקשרים רק כדי להעיד על השיפור המפתיע שחל בהם ולכן, נוסף על כל המחקרים והאישורים הרשמיים- בזכות שיחות אלה ידוע לנו בודאות שהספרונל- עובד!

פעילות גופנית

מחקרים מדעים מראים שאנשים שפעילים פיזית סובלים הרבה פחות מחרדות מאנשים שאינם פעילים פיזית. המחקר שהשווה בין אנשים פעילים לאנשים לא פעילים מצא פער של 25% לטובת האנשים הפעילים.

מאידך, כשמצב הרוח ירוד- קשה לנו להניע את עצמינו לפעילות גופנית. בהקשר הזה, פסיכולוגים שחוקרים את הקשר בין פעילות גופנית להפחתת חרדות מצאו שגם להליכה של 10 דקות ביום בלבד יש השפעה מטיבה על הפחתת חרדות. ההשקעה האידיאלית של זמן בפעילות גופנית להפחתת חרדות היא 4 שעות בשבוע המתחלקים ל 2.5 שעות פעילות מתונה ו 1.5 שעות פעילות אינטנסיבית. אבל כאמור, אפשר להתחיל גם מ-10 דקות ביום.

 

ארומה תרפיה

שמן הלבנדר נחשב כמלך בין השמנים.

השמן ידוע כמרגיע ומשפר את מצב הרוח.

מספר טיפות במבער להדפה בחלל האוויר, אחת לכמה ימים יעשו אוירה נינוחה ורגועה יותר.

נשימות

הנשימה שלנו היא המתנה שקיבלנו מהבורא.

אנחנו לא צריכים לחשוב עליה כדי שהיא תתקיים.

היא שם- באופן אוטומטי, מהיום שיצאנו לאוויר העולם.

אבל לנשימה שלנו יכולים להיות סגולות רפואיות ממש, אם משתמשים בה נכון.

 

כל מי שאי פעם חווה חרדה- קיבל הנחיות מאנשי מקצוע לנשום כשהתקף מתקרב.

ואכן, מי שמצליח להתמקד בנשימות, להאריך ולהעמיק את הנשימות- חווה הקלה.

לכן, אנחנו ממליצים מאוד להכיר טכניקות מדיטציה שונות, לדוגמא- מיינדפולנס, אימוני נשימות- כל אמצעי שיכול לעזור להשתמש בנשימה ככלי להרגעה.

מניסיוננו, תרגולי נשימות הן אמצעי נהדר להרגעה- דוקא למניעה ופחות במהלך התקף.

כאשר אדם נמצא ברגיעה, הנשימה יכולה לעזור לנו מאוד להעמיק את הרגיעה ולשחרר מתחים. אבל כאשר התקף חרדה מגיע- היכולת של האדם להתמקד בנשימה פוחתת משמעותית בגלל אבדן השליטה שמאפיין את ההתקף.

לכן, כדי לנשום נכון במהלך התקף חרדה- מומלץ מאוד להשתמש במכשיר הקלמיגו. המכשיר עוזר לכוון ולהאריך את הנשימה בעת התקף ולהקל עליו ב-3 דקות בלבד. עצם הידיעה שיש אמצעי שיכול לעזור בזמן אמת- מפחיתה את רמת המתח והחרדה לאין ערוך .

מכשיר הקלמיגו הוא בטוח לחלוטין, אינו מכיל תרופות ואין לו שום תופעות לוואי. הוא גם מכיל ריחן עם ריח לבנדר המרגיע ולמעשה פועל על כל החושים גם יחד. ריחן- על חוש הריח; רטט- על חוש המגע והשמיעה; נוריות הכוון- על חוש הראיה. גירוי החושים הוא אמצעי חשוב בהקלה על חרדה.

לכן, מומלץ ביותר להכיר ולהשתמש בו להפחתת חרדות. 

תקוה והשראה- כמנוע לפתרון

אנשים שחווים חרדה- הרבה פעמים מרגישים לבד. לעיתים האנשים הקרובים אליהם לא מבינים באמת מה הם חווים ומתוך רצון כנה לעזור באים עם פתרונות לא יעילים (“תירגעי, הכל בסדר”). וזה, כמובן, מעמיק את תחושת הבדידות בבעיה.

כמו כן, היות וברוב המקרים- לא מדובר במשהו חד פעמי, חוויית החרדה מלווה בתסכול מעצם קיומה. מנסים עוד ועוד פתרון עוד ועוד מטפל ולעיתים חווים הקלה ולעיתים לא.

ושוב- זה מכניס לתסכול.

ותסכול גורר עוד מתח

ומתח גורר עוד חרדות.

אבל האמת היא, שהתקווה, ההתמדה בחיפוש הפתרון וההשראה שיש כזה- הם, כשלעצמם, גורם חשוב בחיזוק באדם.

חשוב לנו שתדעו שמצבכם יכול להשתפר!

צפו בסיפורה של נעמה וסיפורה של שיר ותטענו באופטימיות והשראה:

 

וגם בסיפורה של שיר שביתה סבלה מחרדות:

לסיכום

טוני רובינס אומר “החיים לא קורים לנו, הם קורים עבורינו”, כלומר, גם כשמגיע אתגר או בעיה- יש בה ערך עבורינו. רק צריך לאתר אותו. החרדה- היא סוג של אתגר כזה וגם אם קשה לראות איזה ערך כבר אפשר להוציא ממנה, תנסו להתרומם מעל הבעיה, להביט בה ממרום הציפור, או ממרום הזמן- כשהחרדה כבר לא תנהל את חייכם, ואולי משם תצליחו לראות את אותו הערך.

בהצלחה!

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.